متن خبر

آخرین بازمانده جام تخت جمشید

 

درحالی آخرین کاپ از جام تخت جمشید در موزه پاس قوامین نگهداری می شود که این موزه با داشتن 290 کاپ، لوح و ... در حال حاضر شاید بزرگترین موزه تاریخ ورزش کشور باشد.

به گزارش روابط عمومی پاس قوامین، وب سایت تخت جمشید گزارشی را در مورد آخرین جام تخت جمشید نوشته است که هم اکنون در موزه مجموعه پاس قوامین نگهداری می شود. گزارشی مبسوط و زیبا که به شرح زیر است:

پس از چند بار تغییر زمان سرانجام در یک روز شاد بهاری، شرایط بازدید از کاپ جام تخت جمشید فراهم شد.

جایگاه کاپ نقره فام جام تخت جمشید، موزه موسسه پاس قوامین است. موزه ای با 290 کاپ و لوح و ... که در حال حاضر شاید بزرگترین و با شکوه ترین موزه تاریخ ورزش ایران باشد.

براستی که تصور چنین مجموعه ای ارزشمند، نفیس و کامل را نداشتیم. یک سالن وسیع با مساحتی در حدود 300 متر مربع با ویترین هایی مرتب که جملگی یادآور خاطرات شیرین ورزش ایران و ورزشکاران ملی و باشگاهی بود.

موزه موسسه فرهنگی ورزشی آموزشی پاس قوامین، شامل دو بخش است. ابتدا بخش ویترین های افتخار که عمده مساحت موزه را تشکیل می دهد و سپس بخش دوم که شامل عکسهای ورزشکاران و صاحب منصبان باشگاه می شود که مشتمل بر آلبوم ها، کتاب ها، بولتن های ورزشی و یک ماکت زیبا از ورزشگاه اختصاصی باشگاه ورزشی پاس قوامین (دستگردی سابق) است.

اما کاپ جام تخت جمشید، در بخش نخست موزه و جنب در ورودی است که بر اساس گفته مسوولان مربوطه، بیشترین آمار بازدیدها را از سوی کارشناسان، پیشکسوتان و علاقمندان تاریخ ورزش دارد.

حسین سلیمانی مدیر عامل موسسه باشگاه پاس قوامین در همین ارتباط گفت: از سال گذشته هدف موسسه بر بازگشت به جایگاه پیشین و حضور مقتدر در عرصه فوتبال کشور ترسیم شده که با برنامه ریزی گسترده و بلند مدت، در پی تحقق آن است و در حال حاضر تیمهای نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید باشگاه پاس قوامین در رشته فوتبال فعال هستند.

وی به نقش ارزشمند سردار آجرلو مدیرعامل اسبق باشگاه پاس اشاره در جهت توسعه مجموعه ورزشی پاس اشاره کرد و گفت: تلاش های آجرلو به گونه ای بود که امروز باشگاه های بزرگ ورزشی ایران، فاقد موزه ای چنین کامل و ارزشمند هستند.

سلیمانی اظهار کرد: زمین استادیوم ورزشی پاس که پیش از انقلاب و با تلاش زنده یاد تیمسار فریدون صادقی به باشگاه اختصاص یافته بود در دوران تصدی سردار مصطفی آجرلو بصورت مطلوب بازسازی شد. آنگونه که امروز با توجه به امکانات و ظرفیتی برابر با 8500 تن، با تایید کنفدراسیون فوتبال آسیا میزبان مسابقات بین المللی هستیم.

سلیمانی با بیان اینکه بیشترین بازدیدها را جام تخت جمشید دارد، تصریح کرد: موسسه پاس قوامین در تلاش است که آن را به بهترین صورت حفظ و پاسداری کند هرچند که طی سالها بخش کوچکی از آن صدمه دیده اما همواره بدنبال ترمیم آن بوده و نیز قصد داریم پایه ای زیبا و شکیل برایش طراحی کنیم تا زیبایی آن دو چندان شود.

مدیرعامل پاس قوامین با اشاره به غیرقابل تعمیر دانستن کاپ جام تخت جمشید توسط اهل فن، در مورد قسمت صدمه دیده بخش پایینی کاپ جام تخت جمشید، اظهار کرد: برغم سادگی ظاهری اما ترمیم آن امکان پذیر نبوده و مراکز مربوطه موفق به ترمیم آن نشده اند اما با اینحال موسسه پاس قوامین همچنان پیگیری مراحل ترمیم و بازسازی کاپ، خواهد بود.

برنامه ریزی برای فعالیت در تیم های پایه
محمد نعمت الله معاون فنی و مدیر روابط عمومی موسسه پاس قوامین نیز درباره بازدید عمومی موزه پاس گفت: به جهت کاهش تعداد مراجعه کننده ها، موزه باشگاه پاس قوامین تنها بصورت موردی و هماهنگ شده مورد بازدید قرار می گیرد و به دلیل مسایل حفاظتی و عدم وجود ملزومات کافی از جمله متصدی فعلا دارای بازدید عمومی نیست.

وی افزود: باشگاه پاس، از سال 91 به موسسه قوامین واگذار شد که خوشبختانه سیاستهای کلی موسسه قوامین، همواره در جهت حفظ و نگهداری باشگاه بوده است بطوریکه در حال حاضر باشگاه پاس قوامین در حوزه فوتبال پایه فعالیت دارد و با یک برنامه ریزی صحیح و جامع از ابتدای سال گذشته، در مسابقات دسته دوم باشگاههای تهران رده های نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید حضور یافته ایم.

نعمت اله تصریح کرد: در همین راستا نیز تیم جوانان پاس قوامین به لیگ دسته اول باشگاههای تهران صعود کرد و در رده های نوجوانان و امید نیز تیم های موسسه در آستانه حضور در دسته اول قرار داشتند که با کسب عنوان سوم، از صعود بازماندند و تیم نونهالان نیز در بازی پلی آف از صعود باز ماند. اما جای امیدواری است که در حال حاضر با برنامه ریزی و تقویت تیمهای فوتبال پایه، درصدد بازگشت به جایگاه پیشین هستیم.

�ǁ

  تاریخ انتشار : دوشنبه 1 خرداد 1396
تعداد بازدید : 769

بازگشت